קבוצת עניין בפיזיולוגיה של המאמץ ומדעי האימון

תקנון הקבוצה        מידע מקצועי בפיזיולוגיה של המאמץ ומדעי האימון


מידע אודות הקבוצה

הגדרות

פיזיולוגיה של המאמץ:

מדע העוסק בדרכים בהן יצורים חיים מתפקדים ומסתגלים לתנועה ופעילות גופנית בכל הרמות.

הפיזיולוגיה של המאמץ היא חלק מתחום מחקרי וטיפולי רחב העוסק בניתוח, שיפור, הסתגלות ושימור תפקוד  פיזיולוגי והשפעתו על הבריאות והכושר הגופני של האדם דרך פעילות גופנית. התחום כולל פיקוח והנחיה מקצועית של אנשים בריאים, חולים, ספורטאים תחרותיים ואחרים העוסקים באימון גופני.

פיזיולוג של מאמץ

איש מקצוע מתחום שירותי הבריאות בעל תואר אקדמי מוכר בפיזיולוגיה של המאמץ או תואר מקביל (ראה לעיל). הפיזיולוג של המאמץ מפתח, מיישם מתאם תכניות אימון גופני, בודק יכולות בריאותיות ומצבי חולי לשיפור הכושר הגופני, הספורטיבי, החובבני והשיקומי תוך ראייה רחבה לשיפור אורחות חיים .

אודות הקבוצה

קבוצת עניין הנמצאת בתוך החברה לרפואת ספורט. הקבוצה מתחייבת לקדם פיזיולוגים של המאמץ כאנשי מקצוע מתחום הבריאות, המשפיעים על הרגלי חיים, בריאות והישגים גופניים באמצעות פעילות גופנית המותאמת באופן אישי. הקבוצה מהווה פורום להחלפת רעיונות ולקידום שיתוף פעולה בין הפיזיולוגים של המאמץ מכל תחומי המקצוע על מנת לקדם את חזונה.

חזון הקבוצה

חזון הקבוצה עונה על השאלות הבאות:

 1. מה הקבוצה רוצה להיות? מוכרת כגוף המקצועי המוביל של אנשי המקצוע האקדמאיים בתחום הלימוד והיישום של פיזיולוגיה של המאמץ לכושר גופני, קידום בריאות, מניעה ושיקום ואימון ספורטאים.
 2. מה הקבוצה שואפת להשיג? הקבוצה שואפת לאחד את כל הפיזיולוגים של המאמץ בארץ על מנת לקדם את תחום הלימוד, היישום, ההוראה, המחקר ופיתוח מקצוע הפיזיולוגיה של המאמץ לטובת הכלל.
 1. את מי הקבוצה רוצה לשרת? הקבוצה שואפת לתת מנדט לכל אנשי המקצוע החברים בה לשרת את כלל הציבור ע"י יישום עקרונות, רעיונות ותובנות הפיזיולוגיה של המאמץ על מנת לקדם הרגלי חיים בריאים על ידי פעילות גופנית המותאמת לכל אדם לפי מצבו הבריאותי.

מי שייך לקבוצה

כל פיזיולוג של המאמץ יכול להשתייך לקבוצה. חברי הקבוצה הם אנשי מקצוע בעלי תואר שני לפחות בפיזיולוגיה של המאמץ (למעט בעל תואר ראשון בפיזיולוגיה של המאמץ ממדינה אחרת). חברים בעלי תואר אקדמי דומה יכולים להשתייך לקבוצה לאחר אישור הוועדה המוסמכת לכך.

מי הוא פיזיולוג של המאמץ?

 • בעלי תואר ראשון ומעלה בפיזיולוגיה של המאמץ, התואר חייב להיות מוכר בישראל.
 • בעלי תואר שני ומעלה בפיזיולוגיה, עם לפחות 3 שנות ניסיון מחקרי/קליני במאמץ
 • דור המדבר- משתתפים בהווה בקבוצה שלא עונים על הקריטריונים, יגישו בקשה לוועדה שתדון בעניינם. ההכרה בדור המדבר תעשה בעיקר על פי ניסיון תעסוקתי, מחקרי והמלצות.

* כל תואר מחו"ל מחייב אישור/הכרה מהגוף להערכת תארים מחו"ל.

תחומי העיסוק העיקריים של הפיזיולוג של המאמץ:

עיסוקו העיקרי של הפיזיולוג של המאמץ הוא ייעוץ, הכוונה, התוויה ומעקב של תכניות פעילות גופנית ב- 4 תחומים עיקריים:

 1. קידום בריאות ואיכות חיים לכל אדם החפץ בכך ברמת הספורט החובבני בדרגות השונות.
 2. מניעת מחלות והתמודדות עם מוגבלויות תפקודיות
 3. שיקום הבריאות במצבי חולי שונים
 4. עבודה עם ספורטאים בענף ההישגי

הייחוד המקצועי של הארגון של הפיזיולוגים:

קידום ופיתוח מקצוע הפיזיולוגיה של המאמץ שהוא תחום מקצועי בשירותי הבריאות לכל דבר ועניין. מחקרים רבים הוכיחו את יתרונות הפעילות הגופנית הסדירה והשפעתה על הבריאות ע"י מניעה ושיקום של מחלות כרוניות ומוגבלויות אחרות. לכן, ארגון מקצועי רשמי תחום זה, תורם לכך שהפיקוח, הבטיחות והדאגה לפציינטים (מטופלים) יזכו להכרה בקרב המוסדות השונים והציבור הרחב.

מטרות ויעדי הקבוצה

 1. לסייע לציבור על כל רבדיו לשפר את הישגיו הבריאותיים על ידי תכנון והטמעת תכניות בתחומים הכוללים בין היתר:
  1. קידום חינוך לבריאות ואיכות חיים
  2. ייעוץ לכל החפץ לעסוק בספורט חובבני
  3. מניעת ושיקום מחלות שונות
  4. קידום הספורט ההישגי
 2. להעניק מקום והזדמנות לפיזיולוגים של המאמץ להציג ולדון במקרים מהתחום בפורום משלהם
 3. להעניק מסגרת מקצועית ומוסמכת לאנשי המקצוע שתהווה מקור מהימן לכל הצרכנים באוכלוסייה המעוניינים בשירותיהם (הגדלת תחומי והיקפי התעסוקה).
 4. לקדם את ההוראה והמחקר בתחום הפיזיולוגיה של המאמץ במוסדות השונים לפי צרכיהם (בתי חולים, אקדמיה וכד').
 5. לקדם שיתופי פעולה בין גופי בריאות שונים בעלי תחומי עניין דומים
 6. להשתתף בתהליכי פיתוח והטמעה של מדיניות ציבורית ותהליכים הנוגעים לתחום המקצוע.
 7. להעצים את התדמית והחשיבות של המקצוע ולעשותו נגיש ומוכר למערכת הבריאות, גופים ציבוריים וממשלתיים וכלל הציבור ברחבי הארץ.