הערכת התועלת של התערבויות שונות להקלה על פציעה חדה בשרירי מיתר הברך (Br J Sports Med)

תאריך: 25/07/2015
מפרסם: Br J Sports Med

במאמר שפורסם בכתב העת British Journal of Sports Medicine מדווחים חוקרים על ממצאי סקירה שיטתית ומטה-אנליזה להערכת התועלת של התערבויות שמרניות שונות לטיפול במקרים של פציעה בשרירי מיתר הברך.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הסקירה משנת 2012 להערכת התערבויות תרפואייות להקלה על פציעה חדה בשרירי מיתר הברך מצאה כי חסרים מחקרים באיכות גבוהה. בעקבות פרסום מחקרים חדשים בנושא הם בחרו להשלים עדכון של הסקירה הקודמת להערכת היעילות של טיפולים שמרניים במקרים אלו.

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי PubMed, EMBASE, Web of Science, Cochrane Library, CINAHL ו-SPORTDiscus עד אמצע פברואר 2015. הסקירה כללה מחקרים אקראיים ומבוקרים להערכת ההשפעה של התערבויות שמרניות, בהשוואה לקבוצת ביקורת, או התערבות אחרת, לטיפול בפציעה של שרירי מיתר הברך.

הסקירה כללה עשרה מחקרים אקראיים ומבוקרים (526 משתתפים), כולל שישה מחקרים אקראיים-מבוקרים חדשים. שני מחקרים אקראיים-מבוקרים היו באיכות טובה/מצוינת, היתר היו באיכות סבירה או נמוכה. מטה-אנליזה של שני מחקרים להערכת תרגילי שיקום הדגימה קיצור משמעותי של הזמן עד לחזרה למשחק (יחס סיכון של 3.22), אך ללא הבדל בסיכון לפציעה חוזרת. מטה-אנליזה של שלושה מחקרים שבחנו PRP (Platelet Rich Plasma) הדגימה כי אין השפעה בהשוואה לביקורת (יחס סיכון של 1.03). עדויות מוגבלות מצאו שיפור בגמישות וביציבות עם אימוני יציבות, העשויים להפחית סיכון לפציעה חוזרת.

החוקרים מסכמים וכותבים כי מהסקירה עולה יעילות טובה יותר לתרגילי שיקום. זריקות PRP לא הועילו במקרים של פציעה בשרירי מיתר הברך. יש עדויות מוגבלות באשר לתועלת של תרגילי ייצוב הגו וגמישות להפחתת פציעה חוזרת.

Pas HI, et al. Efficacy of rehab (lengthening) exercises, platelet-rich plasma injections, & other conservative interventions in acute hamstring injuries: an updated systematic review and meta-analysis.
Br J Sports Med. 2015 Sep;49(18):1197-205

לידיעה ב-PubMed

כתיבת תגובה