הקשר בין כושר פיזי לבין קוגניציה במבוגרים ( Neurology )

תאריך: 06/01/2016
מפרסם: Neurology

מאת מערכת אי-מד

מחקר חדש מצא כי לצריכת חמצן גבוהה במאמץ ובמנוחה קשר ליכולות קוגנטיביות טובות יותר במבוגרים גם באופן גלובלי וגם בתחומים ספציפיים כמו זכרון ויכולות מוטוריות וביצועיות.

החוקרים בחנו את הקשר בין כושר (לב ריאה) גבוה לבין תפקוד קוגנטיבי. במחקר השתתפו 877 מטופלים 55 אחוזים מהם נשים,, בני± 7,65 , שהיו חלק מה- Austrian Stroke Prevention Study .

לשם בחינת כושר לב ריאה החוקרים מדדו מה היתה צריכת החמצן המקסימלית (V̇O2max) לפי משקל המשתתפ/ת ולפי הדופק המקסימלי, ובמנוחה, שהגיעו אליו במבחן ריצה על treadmill (mL·kg−1·min−1).

החוקרים ערכו מבדקים שונים, לזכרון (Bäumler's Lern-und Gedächtnistest) , לתפקודים ביצועיים (Wis Purdue Pegboard Test consin Card Sorting Test, Trail Making Test–Part B, Digit Span Backward, Alters Konzentrationstest, a computerized complex reaction time task) וכן ליכולות מוטוריות (Purdue Pegboard Test).  החוקרים חישבו את סיכום המדדים כדי להעריך את ערכי הדומיינים הקוגניטיביים ואת הקוגניציה הגלובלית. בנוסף בדקו החוקרים באמצעות MRI נוכחות של נגעים בחומר הלבן במח או אטרופיה של המח.

 

נמצא, כי V̇O2max גבוה יותר היה קשור לתפקוד קוגניטיבי גלובלי (B = 0.024; p = 0.000) והן תלוי דומיין (domain-specific-memory B = 0.026, p = 0.000; executive function B = 0.009, p = 0.003; motor skills B = 0.012, p = 0.018) וזאת גם לאחר התאמות שערכו החוקרים עבור גיל, מין, שנות לימוד, ולנטילה של חוסמי תעלות סידן Ca2+ או נטילה של חוסמי בטא.  נגעים בחומר הלב, אוטמים לקונריים או אטרופיה של מח לא מיתנו את האפקט הזה (P קטן מ-0.5 עבור כל הגורמים המתווכים). הקשר ביןV̇O2max לגיל, משקל יתר ו- APOE ε4 על הקוגניציה לא נותר מובהק סטטיסטית, חוץ מאשר במקרה של  השפעה מווסתת של BMI עלV̇O2max בדומיין הקשור לזיכרון.

 

החוקרים מסכמים כי ל- V̇O2max גבוה יותר יש קשר ליכולות קוגניטיביות גלובליות, עם תפקוד משופר בתחומים ספציפיים שנבדקו כמו זיכרון, תפקוד ביצועי וליכולות מוטוריות. הקשר הזה לא מתווך על ידי נוכחות של נגעים בחומר הלבן, אטמים לקונריים או אטרופיה של המח.

Neurology February 2, 2016 vol. 86 no. 5 418-424

כתיבת תגובה